Welcome to the 2018 DeMarini Invitational Showcase

The 9th Annual DeMarini Invitational Showcase

Champions: BEVERLY BANDITS PREMIER 16U - TYRRELL
Congratulations to the Premier 16U Bandits, Coach Tyrrell, and her staff for capturing the 2018 championship.

Champions: BEVERLY BANDITS PREMIER 16U - TYRRELL


2018 Participating Teams

Each year, our participating teams come from all across the country...

Participating Team Map

14U
IL Chill
IL Beverly Bandits Premier - Allen
IL Beverly Bandits Futures - Harkness
IN Beverly Bandits Demarini - Helbling
CA Grapettes
MO St Louis Chaos Beatty
NJ Intensity KOD National
SD Renegades
MI Finesse
CA Explosion - Mike Smith
OH Outlaws Premier - Schmeiser
TX Blaze NTX 14U Premier
TX Glory 14U

16U
IL Chill GQ
IL Chill
IL Beverly Bandits Premier - Tyrrell
IL Beverly Bandits Premier - Carver
OH Beverly Bandits DeMarini - Dorsey
OH Beverly Bandits DeMarini - Moran
NJ Intensity KOD National
NJ Intensity KOD DeMarini
NE Gold
AL Thunderbolts Dorsett
IN Magic Gold Rudd
MI Finesse Dreher
MI Finesse Kish
MN Lady Lightning MW
KY Southern Force
FL Batbusters Conrad

18U
IL Chill
IL Beverly Bandits Premier - Conroy
CA Grapettes
MO St Louis Chaos Beatty
NJ Intensity KOD
SD Renegades
CO Stars
WA Ladyhawks – Miller
IL NL Lightning
NJ Pride

2018 Pool Assignments and Pool Play Schedules

Pool play schedules can be found below, and you may also download a copy of the schedule from our Downloads page. Thanks for your patience.


POOL A
# Team
1 CO Stars 18U
2 AL Thunderbolts Dorsett 16U
3 IL Chill 18U
4 IL New Lenox Lightning 18U
5 MO St. Louis Chaos Beatty 18U
6 CA Grapettes 18U
7 NJ Pride 18U
8 NJ Intensity National 16U

Day Date Time Field 1st Base 3rd Base
Wednesday 11-Jul 4:30p 1 AL Thunderbolts Dorsett 16U CO Stars 18U
Wednesday 11-Jul 4:30p 4 NJ Intensity National 16U IL Chill 18U
Wednesday 11-Jul 6:15p 4 NJ Intensity National 16U AL Thunderbolts Dorsett 16U
Wednesday 11-Jul 8:00p 4 IL Chill 18U IL New Lenox Lightning 18U
Thursday 12-Jul 1:15p 4 CA Grapettes 18U IL New Lenox Lightning 18U
Thursday 12-Jul 4:45p 4 IL New Lenox Lightning 18U MO St. Louis Chaos Beatty 18U
Thursday 12-Jul 4:45p 6 CA Grapettes 18U AL Thunderbolts Dorsett 16U
Thursday 12-Jul 6:30p 1 NJ Pride 18U IL Chill 18U
Thursday 12-Jul 6:30p 5 CO Stars 18U NJ Intensity National 16U
Thursday 12-Jul 8:15p 1 CO Stars 18U MO St. Louis Chaos Beatty 18U
Thursday 12-Jul 8:15p 3 AL Thunderbolts Dorsett 16U IL Chill 18U
Thursday 12-Jul 8:15p 4 IL New Lenox Lightning 18U NJ Pride 18U
Thursday 12-Jul 8:15p 5 CA Grapettes 18U NJ Intensity National 16U
Friday 13-Jul 1:15p 5 MO St. Louis Chaos Beatty 18U AL Thunderbolts Dorsett 16U
Friday 13-Jul 3:00p 3 NJ Pride 18U CO Stars 18U
Friday 13-Jul 3:00p 5 MO St. Louis Chaos Beatty 18U NJ Intensity National 16U
Friday 13-Jul 4:45p 3 CA Grapettes 18U IL Chill 18U
Friday 13-Jul 4:45p 5 IL New Lenox Lightning 18U AL Thunderbolts Dorsett 16U
Friday 13-Jul 6:30p 2 IL Chill 18U MO St. Louis Chaos Beatty 18U
Friday 13-Jul 6:30p 3 CA Grapettes 18U CO Stars 18U
Friday 13-Jul 6:30p 4 NJ Intensity National 16U NJ Pride 18U
Friday 13-Jul 8:15p 3 IL New Lenox Lightning 18U CO Stars 18U
Saturday 14-Jul 8:00a 1 NJ Pride 18U CA Grapettes 18U
Saturday 14-Jul 9:45a 1 NJ Pride 18U MO St. Louis Chaos Beatty 18U


POOL B
# Team
1 IL Bandits Premier Conroy 18U
2 IL Chill GQ 16U
3 IL Bandits Premier Tyrrell 16U
4 MI Finesse Dreher 16U
5 WA Ladyhawks Miller 18U
6 PA Strikers 18U
7 NJ Intensity KOD 18U
8 SD Renegades 18U

Day Date Time Field 1st Base 3rd Base
Wednesday 11-Jul 4:30p 2 IL Chill GQ 16U PA Strikers 18U
Wednesday 11-Jul 6:15p 2 IL Bandits Premier Tyrrell 16U MI Finesse Dreher 16U
Wednesday 11-Jul 8:00p 2 IL Bandits Premier Conroy 18U MI Finesse Dreher 16U
Thursday 12-Jul 8:00a 1 SD Renegades 18U IL Bandits Premier Tyrrell 16U
Thursday 12-Jul 8:00a 2 PA Strikers 18U NJ Intensity KOD 18U
Thursday 12-Jul 9:45a 1 IL Bandits Premier Tyrrell 16U IL Chill GQ 16U
Thursday 12-Jul 9:45a 2 MI Finesse Dreher 16U SD Renegades 18U
Thursday 12-Jul 11:30a 1 IL Bandits Premier Conroy 18U PA Strikers 18U
Thursday 12-Jul 11:30a 2 WA Ladyhawks Miller 18U NJ Intensity KOD 18U
Thursday 12-Jul 1:15p 1 MI Finesse Dreher 16U IL Chill GQ 16U
Thursday 12-Jul 1:15p 2 IL Bandits Premier Tyrrell 16U WA Ladyhawks Miller 18U
Thursday 12-Jul 3:00p 2 NJ Intensity KOD 18U IL Bandits Premier Conroy 18U
Thursday 12-Jul 4:45p 1 WA Ladyhawks Miller 18U IL Bandits Premier Conroy 18U
Friday 13-Jul 8:00a 1 WA Ladyhawks Miller 18U IL Chill GQ 16U
Friday 13-Jul 8:00a 2 SD Renegades 18U IL Bandits Premier Conroy 18U
Friday 13-Jul 9:45a 1 IL Chill GQ 16U IL Bandits Premier Conroy 18U
Friday 13-Jul 9:45a 5 WA Ladyhawks Miller 18U MI Finesse Dreher 16U
Friday 13-Jul 9:45a 6 IL Bandits Premier Tyrrell 16U PA Strikers 18U
Friday 13-Jul 11:30a 4 PA Strikers 18U SD Renegades 18U
Friday 13-Jul 11:30a 6 NJ Intensity KOD 18U IL Bandits Premier Tyrrell 16U
Friday 13-Jul 1:15p 4 IL Chill GQ 16U SD Renegades 18U
Friday 13-Jul 1:15p 6 MI Finesse Dreher 16U NJ Intensity KOD 18U
Saturday 14-Jul 8:00a 4 SD Renegades 18U NJ Intensity KOD 18U
Saturday 14-Jul 8:00a 5 PA Strikers 18U WA Ladyhawks Miller 18U


POOL C
# Team
1 KY Southern Force 16U
2 IL Bandits Premier Carver 16U
3 NE Gold 16U
4 NJ Intensity 16U
5 OH Bandits DeMarini Moran 16U
6 OH Bandits DeMarini Dorsey 16U
7 IN Magic Gold Rudd 16U
8 FL Batbusters Conrad 16U

Day Date Time Field 1st Base 3rd Base
Wednesday 11-Jul 6:15p 5 KY Southern Force 16U IL Bandits Premier Carver 16U
Wednesday 11-Jul 8:00p 5 IL Bandits Premier Carver 16U NE Gold 16U
Thursday 12-Jul 8:00a 3 OH Bandits DeMarini Dorsey 16U OH Bandits DeMarini Moran 16U
Thursday 12-Jul 8:00a 4 FL Batbusters Conrad 16U KY Southern Force 16U
Thursday 12-Jul 8:00a 6 IN Magic Gold Rudd 16U NJ Intensity 16U
Thursday 12-Jul 9:45a 3 KY Southern Force 16U OH Bandits DeMarini Dorsey 16U
Thursday 12-Jul 9:45a 4 FL Batbusters Conrad 16U OH Bandits DeMarini Moran 16U
Thursday 12-Jul 11:30a 3 IL Bandits Premier Carver 16U IN Magic Gold Rudd 16U
Thursday 12-Jul 11:30a 4 NJ Intensity 16U NE Gold 16U
Thursday 12-Jul 3:00p 1 IL Bandits Premier Carver 16U NJ Intensity 16U
Thursday 12-Jul 3:00p 5 NE Gold 16U IN Magic Gold Rudd 16U
Friday 13-Jul 3:00p 2 IN Magic Gold Rudd 16U KY Southern Force 16U
Friday 13-Jul 3:00p 6 NJ Intensity 16U FL Batbusters Conrad 16U
Friday 13-Jul 4:45p 1 IL Bandits Premier Carver 16U OH Bandits DeMarini Moran 16U
Friday 13-Jul 4:45p 2 OH Bandits DeMarini Dorsey 16U IN Magic Gold Rudd 16U
Friday 13-Jul 4:45p 6 NE Gold 16U FL Batbusters Conrad 16U
Friday 13-Jul 6:30p 5 NJ Intensity 16U KY Southern Force 16U
Friday 13-Jul 8:15p 2 OH Bandits DeMarini Dorsey 16U NE Gold 16U
Friday 13-Jul 8:15p 4 FL Batbusters Conrad 16U IL Bandits Premier Carver 16U
Friday 13-Jul 8:15p 5 KY Southern Force 16U OH Bandits DeMarini Moran 16U
Saturday 14-Jul 9:45a 2 NJ Intensity 16U OH Bandits DeMarini Dorsey 16U
Saturday 14-Jul 9:45a 4 IN Magic Gold Rudd 16U OH Bandits DeMarini Moran 16U
Saturday 14-Jul 11:30a 1 OH Bandits DeMarini Moran 16U NE Gold 16U
Saturday 14-Jul 11:30a 2 FL Batbusters Conrad 16U OH Bandits DeMarini Dorsey 16U


POOL D
# Team
1 IL Bandits Premier Allen 14U
2 IN Bandits DeMarini Helbling 14U
3 CA Explosion Smith 14U
4 MI Finesse Kish 16U
5 NJ Intensity KOD National 14U
6 IL Chill 16U
7 MN Lady Lightning MW 16U
8 IL Chill 14U

Day Date Time Field 1st Base 3rd Base
Wednesday 11-Jul 6:15p 1 MI Finesse Kish 16U IL Chill 16U
Wednesday 11-Jul 6:15p 3 IL Chill 14U IL Bandits Premier Allen 14U
Thursday 12-Jul 1:15p 3 IN Bandits DeMarini Helbling 14U IL Chill 14U
Thursday 12-Jul 1:15p 5 IL Bandits Premier Allen 14U NJ Intensity KOD National 14U
Thursday 12-Jul 3:00p 3 IL Chill 16U CA Explosion Smith 14U
Thursday 12-Jul 3:00p 4 IN Bandits DeMarini Helbling 14U NJ Intensity KOD National 14U
Thursday 12-Jul 4:45p 2 IL Bandits Premier Allen 14U MN Lady Lightning MW 16U
Thursday 12-Jul 4:45p 3 IL Chill 14U CA Explosion Smith 14U
Thursday 12-Jul 6:30p 2 MI Finesse Kish 16U MN Lady Lightning MW 16U
Thursday 12-Jul 6:30p 4 NJ Intensity KOD National 14U IL Chill 16U
Thursday 12-Jul 8:15p 2 MI Finesse Kish 16U IL Chill 14U
Friday 13-Jul 8:00a 4 IL Chill 16U IL Bandits Premier Allen 14U
Friday 13-Jul 8:00a 5 IL Chill 14U MN Lady Lightning MW 16U
Friday 13-Jul 8:00a 6 CA Explosion Smith 14U IN Bandits DeMarini Helbling 14U
Friday 13-Jul 9:45a 2 MI Finesse Kish 16U NJ Intensity KOD National 14U
Friday 13-Jul 9:45a 4 MN Lady Lightning MW 16U IL Chill 16U
Friday 13-Jul 11:30a 1 IL Bandits Premier Allen 14U IN Bandits DeMarini Helbling 14U
Friday 13-Jul 11:30a 2 NJ Intensity KOD National 14U IL Chill 14U
Friday 13-Jul 1:15p 1 CA Explosion Smith 14U IL Bandits Premier Allen 14U
Friday 13-Jul 1:15p 2 IN Bandits DeMarini Helbling 14U IL Chill 16U
Friday 13-Jul 3:00p 1 CA Explosion Smith 14U MI Finesse Kish 16U
Saturday 14-Jul 8:00a 6 MN Lady Lightning MW 16U NJ Intensity KOD National 14U
Saturday 14-Jul 9:45a 5 MI Finesse Kish 16U IN Bandits DeMarini Helbling 14U
Saturday 14-Jul 9:45a 6 CA Explosion Smith 14U MN Lady Lightning MW 16U


POOL E
# Team
1 IL Bandits Futures Harkness 14U
2 TX Glory 14U
3 TX Blaze NTX Premier 14U
4 OH Outlaws Premier Schmeiser 14U
5 SD Renegades 14U
6 MI Finesse Nieto 14U
7 MO St. Louis Chaos Beatty 14U
8 CA Grapettes 14U

Day Date Time Field 1st Base 3rd Base
Wednesday 11-Jul 4:30p 3 TX Blaze NTX Premier 14U IL Bandits Futures Harkness 14U
Wednesday 11-Jul 8:00p 1 TX Blaze NTX Premier 14U SD Renegades 14U
Wednesday 11-Jul 8:00p 3 MO St. Louis Chaos Beatty 14U OH Outlaws Premier Schmeiser 14U
Thursday 12-Jul 8:00a 5 TX Blaze NTX Premier 14U MI Finesse Nieto 14U
Thursday 12-Jul 9:45a 5 OH Outlaws Premier Schmeiser 14U IL Bandits Futures Harkness 14U
Thursday 12-Jul 9:45a 6 TX Glory 14U CA Grapettes 14U
Thursday 12-Jul 11:30a 5 MI Finesse Nieto 14U OH Outlaws Premier Schmeiser 14U
Thursday 12-Jul 11:30a 6 TX Blaze NTX Premier 14U TX Glory 14U
Thursday 12-Jul 1:15p 6 IL Bandits Futures Harkness 14U CA Grapettes 14U
Thursday 12-Jul 3:00p 6 CA Grapettes 14U MO St. Louis Chaos Beatty 14U
Thursday 12-Jul 4:45p 5 SD Renegades 14U IL Bandits Futures Harkness 14U
Thursday 12-Jul 6:30p 3 SD Renegades 14U MO St. Louis Chaos Beatty 14U
Friday 13-Jul 8:00a 3 MO St. Louis Chaos Beatty 14U TX Glory 14U
Friday 13-Jul 9:45a 3 TX Glory 14U IL Bandits Futures Harkness 14U
Friday 13-Jul 11:30a 3 IL Bandits Futures Harkness 14U MI Finesse Nieto 14U
Friday 13-Jul 11:30a 5 MO St. Louis Chaos Beatty 14U TX Blaze NTX Premier 14U
Friday 13-Jul 1:15p 3 TX Glory 14U OH Outlaws Premier Schmeiser 14U
Friday 13-Jul 3:00p 4 MI Finesse Nieto 14U SD Renegades 14U
Friday 13-Jul 4:45p 4 CA Grapettes 14U TX Blaze NTX Premier 14U
Friday 13-Jul 6:30p 1 OH Outlaws Premier Schmeiser 14U SD Renegades 14U
Friday 13-Jul 8:15p 1 CA Grapettes 14U SD Renegades 14U
Saturday 14-Jul 8:00a 2 OH Outlaws Premier Schmeiser 14U CA Grapettes 14U
Saturday 14-Jul 8:00a 3 MO St. Louis Chaos Beatty 14U MI Finesse Nieto 14U
Saturday 14-Jul 9:45a 3 MI Finesse Nieto 14U TX Glory 14U


Where to stay...

Downers Grove Suites Downers Grove Suites
1500 Opus Place, Downers Grove, IL 60515
Rate: $130
Book by : June 20, 2018 Fitness center, pool, restaurants onsite, complimentary parking

Marriott Oak Brook Marriott Oak Brook
1401 West 22nd Street, Oakbrook, IL 60523
Rate: $128
Book by : June 19, 2018 Fitness center, pool, restaurants onsite, complimentary parking

TownePlace Suites Lombard TownePlace Suites Lombard
455 E 22nd Street, Lombard, IL 60148
Rate: $130
Book by : June 20, 2018
Free high-speed internet, free breakfast, fitness center

Courtyard Oak Brook Terrace Courtyard Oakbrook Terrace
6 Trans Am Plaza Drive, Oakbrook Terrace, IL 60181
Rate: $130
Book by : June 19, 2018
Free high-speed internet, pool, fitness center

Courtyard Bloomingdale Courtyard Bloomingdale
275 Knollwood Drive, Bloomingdale, IL 60108
Rate: $130
Book by : June 15, 2018
Free high-speed-internet, fitness center, pool, complimentary parking

Marriott Naperville Marriott Naperville
1801 Naper Blvd., Naperville, IL 60563
Rate: $125
Book by : June 22, 2018
Fitness center, pool, complimentary parking, restaurants onsite

Fairfield Inn and Suites Lombard Fairfield Inn and Suites Lombard
645 West North Avenue, Lombard, IL 60148
Rate: $134
Book by : June 20, 2018
Free high-speed-internet, free breakfast, fitness center, complimentary parking

Ackerman Park

800 E St. Charles Rd
Glen Ellyn , IL 60137

2018 Tournament Information and Rules

Tournament Dates:  July 11-15, 2018

College coaches wishing to RSVP to the event, please go to our registration page.

Tournament Co-Directors
Bill Conroy
Gerry Quinn

None of this would be possible without...

DeMarini Fastpitch Softball
http://www.demarini.com/en-us/fastpitch
Wilson Fastpitch Softball
http://www.wilson.com/en-us/fastpitch
Atec Sports
http://www.atecsports.com
Marriott Hotels
http://www.marriott.com/default.mi